پوکه چیست؟

پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی دانه های سبک حاصل از فعالیت های آتشفشانی می باشد. مزیت عمده پوکه معدنی نسبت به مصالح ساختمانی مشابه از قبیل شن و ماسه، وزن مخصوص بسیار کم، دارا بودن درجه سختی بالا میباشد. رنگ این ماده معدنی سفید یا خاکستری مایل به سفید یا زرد است. پوکه معدنی دارای دانه بندی های متفاوت از ذرات غباری تا قطعات بزرگ با قطر بیش از ۱۰۰ میلیمتر است.

هر یک از اندازه های فوق برای مصارف بخصوصی کاربرد دارند. سابقه مصرف پوکه معدنی به این صورت است که مهندسین رومی در گذشته از این ماده معدنی در ساختمان های باستانی سال ۱۳۴۸ شمسی (۱۹۶۹ میلادی) استفاده می کردند. در حال حاضر علاوه بر مصرف داخل ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس، امارات متحده عربی، عربستان و… نیز صادر می گردد.

 

خواص پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی دارای خواص متعددی مباشد که به برخی از آنها اشاره میکنیم:

  1. دارای وزن مخصوص پائین (0.5 تا 1 تن در هر متر مکعب) هستند به طوری که روی آب شناور می مانند.
  2. در برابر انتقال صوت و حرارت به ویژه پومیس عایق هستند.
  3. در مقابل آتش سوزی مقاوم میباشند؛ به طوری که تا 760 درجه سانتیگراد هیچ تغییری در حجم و شکل آن حاصل نمیشود.
  4. بتن و مصالح تشکیل شده از پوکه معدنی از میزان بالای دوام نسبت به وزن برخوردار می باشد البته این امر در پوکه اسکوریا مشهود تر است.
  5. مخلوط این ماده با آهک شکفته نوعی سیمان طبیعی را تشکیل می دهد که در زیر آب و بیرون آب سخت می شود و در صنعت سیمان می توان از این ماده معدنی به عنوان یکی از اجزاء مهم تشکیل دهنده سیمان استفاده نمود.

نحوه استخراج پوکه معدنی

پوکه معدنی دارای دانه بندی های متفاوت از ذرات غباری تا قطعات بزرگ با قطر بیش از صد میلیمتر است. هر یک از اندازه های فوق برای مصارف خاصی کاربرد دارند. نمونه ای از نحوه استخراج پوکه معدنی به صورت عدسی هایی با قطر پنجاه تا صد متر و ارتفاع حدود پنج متر در زیر لایه هایی از خاک و سنگ وجود دارد. پس از حفر ترانشه توسط بلدوزر عملیات باطله برداری یعنی برداشتن سنگ و خاک از روی لایه های پوکه معدنی انجام می شود. درمرحله بعد عملیات بارگیری به کمک لودر صورت می پذیرد. ماده معدنی  را به وسیله کامیون کمپرسی از محل معدن حمل می کنند.

 

انواع پوکه معدنی چیست؟

1.پوکه معدنی عدسی:

پوکه عدسی در سایز10 تا 15 میلی متر و وزن550 تا600 کیلوگرم به بازار عرضه می شود. از پوکه عدسی می توانیم در ساخت بلوک های سبک، دیوار و سقف استفاده کرد.

2.پوکه معدنی نخودی:

پوکه نخودی کاملا مثل پوکه عدسی است. وزن و اندازه آنها باهم برابر است ولی پوکه نخودی بسیار سبک تر از پوکه عدسی است و همین طور مقاومت بسیار بالایی دارد. از کاربردهای پوکه نخودی می توان به استفاده بین طبقات اشاره کرد.

3.پوکه معدنی بادامی:

این پوکه مشابه پوکه نخودی و عدسی است ولی در ابعاد بزرگتری تولید می شود به همین دلیل قیمت این پوکه نسبت به آنان کمتر است.

4.پوکه معدنی سیاه:

پوکه سیاه یکی از انواع پوکه های ساختمانی می باشد که از معادن روباز استخراج می شود. از پوکه سیاه در دیوارچینی و ساختمان سازی، شیب بندی پشت بام، ساخت دیواره تونل‌ها، کشاورزی، ساخت آب نماها و … استفاده میشود.

5.پوکه معدنی ماسه ای:

پوکه ماسه ای نوعی پوکه معدنی میباشد که در ابعاد 0 تا 5  میلی متر و وزن 800 تا900 کیلوگرم موجود میباشد. از کاربرد های اصلی پوکه ماسه ای میتوان به ساخت بلوک های دیواری و سقفی، ساخت بتن و پرکردن سطح لوله اشاره کرد.

پوکه معدنی در کجاها کاربرد دارد؟

  • از پوکه معدنی برای تهیه بلوک های سبک سقفی و دیواری، موزائیک سبک، بتن سبک، برای قطعات باربر سبک و قطعات جدا کننده ( دانه ها و ذرات کوچکتر از ۱۵ میلیمتر) به عنوان عایق حرارت برای سردخانه ها، گرم خانه ها و پوشش لوله های حرارتی (دانه های ۲ تا ۴۰ میلیمتر) استفاده میشود.
  • برای کشاورزی در مناطق کم آب به دلیل خاصیت جذب و نگهداری آب (از ذرات ریز تا دانه های ۳۰ میلیمتری) استفاده میشود.
  • برای رنگ بری پارچه ها (قطعات ۲۰ تا ۵۰ میلیمتری) کاربرد دارد.
  • برای ساختمان سدها، اسکله ها و پل ها (ذرات پودر مانند) استفاده دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین پست ها